Podstawa prawna:
1. Niniejsza procedura powstała w oparciu o wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 2 lipca 2020 r.
I. Zasady ogólne.
1. W celu zapewnienia bezpieczeństwa w przedszkolu i ochrony przed rozprzestrzenianiem się COVID-19 obowiązują specjalne procedury bezpieczeństwa do stosowania, których są zobowiązani wszyscy pracownicy, dzieci oraz rodzice/opiekunowie prawni oraz osoby trzecie.
2. Na czas pracy przedszkola, drzwi wejściowe do budynku przedszkola są zamykane.
3. Przed wejściem do budynku zamieszczona jest informacja o obligatoryjnej dezynfekcji rąk przez wchodzące osoby dorosłe.
4. Płyn do dezynfekcji rąk dla osób przychodzących do przedszkola znajduje się w wiatrołapie budynku.
5. W łazienkach dla dzieci umieszczone zostały plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a w pomieszczeniach sanitarnych dla osób dorosłych instrukcje dezynfekcji rąk oraz pojemniki z płynem do dezynfekcji.
6. Prace porządkowe i dezynfekcyjne prowadzone są systematycznie przez wyznaczonych pracowników, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów. Cyklicznie jest prowadzone ozonowanie pomieszczeń przedszkola z zachowaniem zasad określonych przez producenta urządzenia. Codziennej dezynfekcji podlega również sprzęt na przedszkolnym placu zabaw. Wszystkie czynności porządkowe i dezynfekcyjne są systematycznie monitorowane oraz dokumentowane.
7. Pracownicy wyposażeni są w indywidualne środki ochrony osobistej, tj.: rękawiczki jednorazowe, przyłbice, maseczki, a personel pomocniczy opiekujący się dziećmi w fartuchy z długim rękawem do użycia w celu przeprowadzenia zabiegów higieniczno -sanitarnych u dziecka.
8. W przedszkolu w widocznych miejscach zostały umieszczone numery telefonów do:
Urząd Miasta w Ostrołęce : 29 764 68 11,
Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Ostrołęce: 29 760 42 91/93,
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrołęce : 29 769 12 95
Służby medyczne – tel. alarmowy 999 lub 112.
9. Opieka nad dziećmi danej grupy prowadzona jest przez wyznaczonych, w miarę możliwości stałych nauczycieli, którzy organizują pobyt dziecka w przedszkolu stosując się do szczegółowych procedur.
10. Nauczycielki ściśle współpracują z wyznaczonym pracownikiem obsługi, który zgodnie z procedurami wykonuje czynności porządkowe, dezynfekujące i inne, wynikające z bieżących potrzeb.
11. Przyprowadzanie i odbiór dzieci z przedszkola przez rodziców / prawnych opiekunów oraz zakres współpracy rodziców z pracownikami przedszkola odbywa się zgodnie z określonymi zasadami, o których mowa poniżej.
12. W przedszkolu jest wydzielone pomieszczenie ”izolatka”, wyposażone m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący udostępniony w „izolatce”, w którym będzie można odizolować dziecko lub pracownika w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
13. W przypadku wystąpienia u pracownika niepokojących objawów chorobowych na terenie przedszkola, dyrektor natychmiast odsuwa pracownika od pracy i powiadamia Powiatową Stację Sanitarno Eepidemiologiczną w Ostrołęce, Urząd Miasta Ostrołęki i Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Ostrołęce . W w/w sytuacji dyrektor wstrzymuje też przyjmowanie do przedszkola kolejnych osób. Obszar, w którym poruszał się pracownik, zostanie poddany gruntownemu sprzątaniu oraz dezynfekcji zgodnie z procedurami.
II. Zasady przyprowadzania i odbioru dzieci z przedszkola.
1. Do przedszkola rodzic/opiekun prawny przyprowadza wyłącznie dziecko zdrowe bez objawów chorobowych sugerujących chorobę, w godzinach od 6.00 do 8.15.
2. Dzieci do przedszkola są przyprowadzane/odbierane przez osoby zdrowe.
3. Rodzic nie może przyprowadzić dziecka do przedszkola, gdy w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych.
4. Rodzic/opiekun prawny przyprowadzając/odbierając dziecko do przedszkola jest zobowiązany do zachowania dystansu społecznego w odniesieniu do pracowników, innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 2m oraz musi być wyposażony w maseczkę lub przyłbicę.
5. Przy drzwiach głównych wyznaczony pracownik, wyposażony w środki ochrony osobistej ( maseczka, rękawiczki) dokonuje pomiaru temperatury rodzicowi i dziecku. Następnie kieruje ich do szatni, z której dziecko odprowadzane jest przez wyznaczonego pracownika do sali zajęć pod opiekę nauczyciela
6. W przypadku stwierdzenia przez pracownika objawów chorobowych u dziecka pracownik nie przyjmuje dziecka do przedszkola i informuje dyrektora lub osobę go zastępującą o zaistniałej sytuacji.
7. Zgodę na pomiar temperatury ciała dziecka przy przyprowadzaniu oraz w razie potrzeby
w trakcie pobytu dziecka w przedszkolu rodzic wyraża w formie pisemnej.
8. Rodzic lub opiekun odbierający dziecko dzwoni dzwonkiem, zachowując obowiązujące procedury, wchodzi do szatni dla dzieci i czeka na przyprowadzenie dziecka.
9. Rodzic, który ma potrzebę rozmowy z dyrektorem przedszkola lub nauczycielem ze względu na bezpieczeństwo innych dzieci musi poczekać na zakończenie procedury przyjmowania wszystkich dzieci lub umówić się telefonicznie na inny termin spotkania,
III. Zasady organizacji zajęć
1. Organizacja pobytu dzieci w przedszkolu jest dostosowana do aktualnych wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i będzie modyfikowana w miarę bieżących potrzeb w trosce o bezpieczny pobyt dzieci w przedszkolu.
2. Grupa dzieci wraz z nauczycielem i pracownikiem obsługi, w miarę możliwości, przebywa w wyznaczonej i stałej sali przedszkolnej, nie mając kontaktu z pozostałym personelem oraz dziećmi z innych grup.
3. Dziecko po wejściu do sali myje ręce z użyciem mydła i ciepłej wody zgodnie z instrukcją poprawnego mycia rąk,
4. Dzieci codziennie korzystają z pobytu na placu zabaw, w wyznaczonych dla poszczególnych grup godzinach, po uprzednim czyszczeniu lub dezynfekowaniu zabawek, do których dzieci będą miały dostęp.
5. Nauczyciele i pracownicy podczas sprawowania opieki i organizowania zajęć z dziećmi w przedszkolu nie muszą zakrywać ust i nosa. Nie ma jednak przeszkód, aby skorzystać
z takiej formy zabezpieczenia.
6. W trosce o bezpieczeństwo dzieci w przedszkolu nie organizuje się zajęć z udziałem osób trzecich, teatrzyków , uroczystości ogólnoprzedszkolnych.
7. W sali przedszkolnej znajdują się zabawki i pomoce dydaktyczne, które można skutecznie myć i dezynfekować.
8. Dziecko nie przynosi ze sobą do przedszkola i nie zabiera z przedszkola żadnych przedmiotów i zabawek. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. Rodzic/opiekun dziecka powinien zadbać o regularne czyszczenie /pranie /dezynfekcje zabawki.
9. W czasie pobytu dziecka w przedszkolu nauczyciele organizują różnorodne sytuacje edukacyjne, w trakcie których dzieci poznają i stosują zasady higieniczno-sanitarne w celu zapobiegania chorobom, troski o zdrowie własne i innych.
10. Sala przedszkolna, w której przebywają dzieci jest wietrzona przynajmniej raz na godzinę, jeśli jest to konieczne także w czasie zajęć Zabawy i ćwiczenia ruchowe prowadzi się przy otwartych oknach lub na placu zabaw.
11. Dzieci systematycznie myją ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, po zabawie i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
12. Jeśli dziecko w trakcie pobytu w przedszkolu przejawia objawy chorobowe ,zostaje odizolowane w „izolatce”, nauczyciel informuje o tym fakcie dyrektora, który zgodnie ze ustalonym z rodzicami sposobem szybkiej komunikacji, niezwłocznie powiadamia rodziców w celu pilnego odebrania dziecka.
IV. Organizacja czynności higieniczno-sanitarnych
1. Pracownicy obsługi wyznaczeni do opieki nad dziećmi w danej grupie
systematycznie współpracują z nauczycielami zwracając uwagę na bezpieczną zabawę, przestrzeganie ustalonych przez dzieci zasad bezpieczeństwa podczas pobytu dzieci w łazience, szatni, placu zabaw.
myją i dezynfekują zabawki lub inne sprzęty, przeprowadzają czynności porządkowe i dezynfekujące w sali oraz łazience dla dzieci, ściśle przestrzegając zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka ze zwróceniem szczególnej uwagi na czas niezbędny do wietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i sprzętu, tak aby nie narażać dzieci na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
w przypadku wystąpienia sytuacji wymagającej dodatkowych czynności higienicznych w stosunku do dziecka, zakładają fartuch z długim rękawem oraz rękawice ochronne na dłonie, by dokonać niezbędnych czynności
toalety dla dzieci dezynfekują po każdym użyciu.
V. Zasady organizacji wyżywienia w przedszkolu
1. Przedszkole zapewnia wyżywienie dzieciom w czasie ich przebywania na terenie przedszkola.
2. Pracownicy kuchni nie kontaktują się z dziećmi oraz pracownikami mającymi kontakt z dziećmi.
3. Przy organizacji żywienia obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, zostały wprowadzone zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników. Stosuje się zasadę utrzymania wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk prac, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych i sztućców.
4. Stoły do spożywania posiłków przez dzieci oraz poręcze krzeseł są systematycznie myte i dezynfekowane.
5. Wielorazowe naczynia i sztućce są myte w zmywarce z dodatkiem detergentu w temperaturze minimum 60C lub wyparzane.
6. Posiłki wydawane są przez pracowników kuchni wg wcześniej ustalonego harmonogramu na okienko podawcze, z którego woźne oddziałowe odbierają, przenoszą do swoich sal i rozdają dzieciom danej grupy.
VI. Zasady postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia COVID-19
1.W przedszkolu wyznaczone jest miejsce „izolatka” do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe. Pomieszczenie jest wyposażone w maseczki, rękawiczki i przyłbicę, fartuch ochronny oraz płyn do dezynfekcji rąk..
2.W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka (takich jak kaszel, gorączka, duszności, katar), dziecko jest niezwłocznie izolowane od grupy – służy do tego specjalnie przygotowane pomieszczenie „izolatka”.
3.Pracownik, który zauważył objawy chorobowe, informuje o tym dyrektora lub osobę go zastępującą.
4.Dyrektor kontaktuje się niezwłocznie – telefonicznie z rodzicem/opiekunem/ dziecka i wzywa
do jak najszybszego odbioru dziecka z placówki informując o powodach.
5.W przypadku ignorowania prośby o odbiór dziecka podejrzanego o zarażenie, Dyrektor ma prawo powiadomić o tym fakcie Policję, Sąd Rodzinny oraz Powiatową Stację Epidemiologiczną.
6.Wskazany przez dyrektora pracownik (nauczyciel) kontaktuje się telefonicznie
z rodzicami pozostałych dzieci z grupy i informuje o zaistniałej sytuacji.
7.Opiekun grupy, jeśli to możliwe, przeprowadza dzieci do innej, pustej sali, a sala, w której przebywało dziecko z objawami chorobowymi jest myta i dezynfekowana (mycie podłogi, mycie i dezynfekcja – stolików, krzeseł, zabawek).
8.Dziecko w izolacji przebywa pod opieką pracownika przedszkola, który zachowuje wszelkie środki bezpieczeństwa zakładając fartuch ochronny, maseczkę i rękawiczki.
9.Rodzic/ prawny opiekun izolowanego dziecka odbiera je z przedszkola przy drzwiach wejściowych do budynku.
10.W przypadku wystąpienia u pracownika przedszkola będącego na stanowisku niepokojących objawów sugerujących zakażenie COVID-19, pracownik niezwłocznie informuje dyrektora lub osobę wyznaczoną o podejrzeniu – zachowując stosowny dystans i środki ostrożności, aby nie dochodziło do przenoszenia zakażenia.
11.Dyrektor lub osoba wyznaczona wstrzymuje przyjmowanie do przedszkola kolejnych dzieci do czasu wymycia i dezynfekcji obszaru, w którym przebywał i poruszał się pracownik.
12.Dyrektor lub osoba wyznaczona zawiadamia powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną
(numer tel. (029) 769 12 95, (029) 769 14 73, (029) 764 35 74 telefon alarmowy 604 754 201)
i wprowadza do stosowania na terenie placówki instrukcje i polecenia przez nią wydane.
13.Obszar, w którym przebywał i poruszał się pracownik z podejrzeniem zakażenia COVID-19 jest niezwłocznie skrupulatnie myty, a powierzchnie dotykowe, takie jak klamki, włączniki światła, poręcze, są dezynfekowane przez osobę do tego wyznaczoną.
14.Pomieszczenie, które przeznaczone było do izolacji osoby z objawami chorobowymi,
po jego opuszczeniu jest myte i dezynfekowane.
15.Dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona sporządza listę osób, z którymi osoba podejrzana
o zakażenie miała kontakt, aby w razie potrzeby przekazać ją powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
16.Dyrektor informuje organ prowadzący o wszelkich stwierdzonych objawach chorobowych dzieci czy pracowników wskazujących na możliwość zakażenia COVID-19.
17.Dyrektor wraz z organem prowadzącym na podstawie wytycznych, instrukcji powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej podejmują decyzję odnośnie dalszych działań w przypadku stwierdzenia na terenie placówki zakażenia.
18.W przypadku uzyskania informacji od rodziców lub pracowników o potwierdzonym zarażeniu wirusem COVID-19 u osoby, która przebywała w ostatnim tygodniu w przedszkolu, Dyrektor niezwłocznie informuje organ prowadzący i kontaktuje się z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną celem uzyskania wskazówek, instrukcji do dalszego postępowania.
Sposób prezentacji procedury
1. Umieszczenie treści dokumentu na stronie internetowej przedszkola.
2. Udostępnienie dokumentu na tablicy ogłoszeń w przedszkolu.
3. Zapoznanie wszystkich pracowników przedszkola z treścią procedury.
Procedura obowiązuje od dnia 1 września 2020r.
Category: Aktualności